
Jön a hétvége, és remélhetőleg tudsz találni egy kis időt arra, hogy lecsendesítsd az elméd, és befelé figyelj. Ha már meditáltál korábban, akkor természetesen arra bátorítalak, hogy folytasd tovább. 🙂 Ha viszont még most látsz neki először ennek a misztikusnak tűnő, de nagyon egyszerű tevékenységnek, akkor tarts velem.
Minden hétvégére hozni fogok neked valami kis feladatot, hogy hozzásegítselek a kikapcsolódáshoz, és ahhoz, hogy megtaláld a benned rejlő erőt, a gyógyulást, a szeretetet, azonban most először csak annyi lesz a feladatod, hogy kezdd el. De hogyan?
- Először is keress egy nyugodt helyet, ahol meditálni fogsz. Még jobb, ha ott kialakítasz egy kis szentélyt, oltárt, mindegy minek nevezzük. Ide helyezheted a mestered képét, ez segítségedre lehet. Hogy ki lehet a mester? Gyakorlatilag bárki, aki elkísér ezen az úton: Buddha, Jézus, egy guru, olyan mester, akit ismersz. Valaki, akinek sikerült magasra jutnia a tudatosságában. Itt helyezhetsz el gyertyákat, bármilyen olyan tárgyat, ami szent és tiszta, és éppen ezeket az energiákat hívja meg hozzád.
- Válassz olyan időpontot, amikor alapjában véve csend vesz körül, így eleinte sokkal könnyebb dolgod lesz. Legyen ébredés után vagy lefekvés előtt, talán ezek a leginkább csendes időszakok.
- Szellőztess ki, hadd legyen a szoba levegője friss ( persze kint is meditálhatsz, még akár a szánkón ülve is 😉 )
- Lehetőleg legyen a tested is tiszta, és öltözz kényelmesen. Jó, ha természetes anyagból készült ruhában várod ezt az ünnepet, és még jobb, ha világos színt választasz. A fehér a legkiválóbb lehet, de a lényeg, hogy kerüld a sötétet, mert egészen kicsikére zsugorít, te pedig éppen a hatalmasságodat szeretnéd megérezni.
- Vegyél fel egy kényelmes ülőtartást, például törökülést. Nem, nem kell már elsőre lótuszba vágnod magad. Ha szükséges, használj ülőpárnát azért, hogy a térdeid ne legyenek magasabban, mint a csípőd.
- Húzd ki magad, mintha felülről húznának. Legyen az áll párhuzamos a talajjal, a vállakat engedd le, a karok lazán az öledben. A legfontosabb, hogy a gerinced legyen végig egyenes. A szemeidet eleinte hunyd le inkább, így könnyebben ki tudod zárni a külvilágot, de vigyázz, nehogy átkerülj az álmodozás állapotába. Ha megy, egy félig zárt szemes megoldás a legkedvezőbb. Fontos, hogy figyelj, és tapasztalj, neked melyik válik be igazán.
- A kezeiddel egy egyszerű mudrát (ezek a kéztartások, ezekkel fogunk még később is foglalkozni ) végezz, például: a hüvelyk- és a mutatóujjad összeérintésével formázz egy kört, a többi ujjad maradjon nyitva, és a tenyereiddel felfelé helyezd a kezeket a térdekre
- Ha ezekkel mind megvagy, jöhet a légzés. Meditáció alatt semmi más teendőd nincs, mint figyelni a légzésedet, ugyanis ez segít majd neked abban, hogy ne kalandozzanak el a gondolataid. ( el fognak )
- Már meditálsz is! Most tényleg ne a teendőidre koncentrálj, igyekezz ne gondolkozni, de főleg ne legyenek elvárásaid, és ne legyél csalódott, ha elsőre csak pár percre, vagy akár csak pár pillanatra tudsz kikapcsolni. Idővel egyre könnyebben fog menni, de lesz olyan is, amikor egyáltalán sehogy sem. Ne csüggedj!
Idáig juss el, nem is terhellek egyelőre semmi többel. Azonban, ha ez már oké, akkor olvass tovább. Ha teheted, iktasd be a mindennapjaidba, hogy felveszed ezt a pózt, lélegzel és lecsendesedsz. Menni fog! És hogy mennyire csodálatos hatással lesz rád, azt meg majd meglátod 😉
Namaste🙏

Most már tudod, hogy csak egy csendes helyre van szükséged ahhoz, hogy rákapcsolódj az életre, és önmagadra. Amikor arról olvasol, hogy milyen eszközöket kellene beszerezned ahhoz, hogy meditálni tudj, akkor az egó beszél belőled. Ismerd fel! Semmire nincsen szükséged, csak magadra és a gyakorlásra. Ezt semmilyen eszközzel nem fogod tudni elcsalni. Akkor mégis mik ezek az eszközök, amiket használnak? És van-e értelmük? Van, de neked ahhoz, hogy elkezdj a belső csendedre ráhangolódni, nem kell venned semmit. Ha már rendszeressé vált a gyakorlásod, akkor elgondolkozhatsz rajtuk, hogy még jobban elmélyedj. Nos, lássunk csak ízelítőül néhány dolgot, amit segítségül hívnak a meditációhoz. Ezek nem mind jelentenek anyagi megterhelést, viszont hozzájárulhatnak ahhoz, hogy egy kicsit kevésbé kalandozzanak el a gondolataid:
- ülőpárna: ez általában tönkölypelyvából készül, és azért használják, mert erre felülve később kezd el zsibbadni a lábad, és később válik kényelmetlenné az ülőhelyzet, amit felvettél. Hogy lehet-e enélkül gyakorolnod a meditációt? Persze. Akár széken ülve is meditálhatsz, ha a padló, a matracod még nem megfelelő. A lényeg, hogy a gerinced egyenes legyen!
- mala: ez a meditációs eszköz egy nyaklánchoz hasonló eszköz, amin szimbolikus jelentőségű 108 szem van. Ezen számolnak az ujjukat húzva a szemeken meditáció közben. Készülnek fából és akár drágakövekből is. Sok egyéb érdekesség is van még ezzel kapcsolatban, de kezdetben inkább a rendszeresség megteremtésére törekedj, ne arra, hogy szabályokat állíts fel magadnak, mert az csak távolabb visz a célodtól.
- mantra: a legismertebb közülük az OM, de gyakorlatilag akármennyi létezhet, hiszen neked is lehet sajátod, nem kell már az elején feltétlenül szanszkrit professzorrá válnod. Ismételgetheted, miközben az ujjaiddal haladsz a maládon. Ezt nem kell megvenni! És a mantra kiválasztása is a mester segítségével történhet, de erre se stresszelj rá, az OM nem fog összezavarni. :)
- füstölők: segíthetnek sok mindenben. Az illatokra mind nagyon érzékenyek vagyunk, erős érzéseket, érzelmeket ébresztenek bennünk. Ha eleinte túl erősnek érzed az illatukat, akkor ne a meditáció alatt, hanem előtte gyújts füstölőt abban a helyiségben, ahol lecsendesedni készülsz. Szükséged erre sincs.
-gyertya: a láng figyelése segít "kikapcsolni". Helyezd el magad előtt, szemmagasságban, és csak a lángra figyelj. Kitisztítja a gondolataidat 😉
- hangtál, tingsha, koshi, gong, esőbot, stb. : csodás eszközök, a rezgéseik valódi gyógyító erővel bírnak, de az elején semmi szükséged nincs rájuk. Ha szeretnél, keress fel egy helyet, ahol kipróbálhatod a hangfürdőt.
- zene: inkább relaxációhoz ajánlanám, mert egyébként könnyen elkalandozhatsz. A csend az legyen csend. Ha azonban eleinte úgy érzed, hogy közelebb visz, vagy egyszerűen csak úgy, hogy szükséged van rá, akkor ne vond meg magadtól.
Remélem, hogy folytatod a gyakorlást, és ma is szánsz egy kis időt a meditációra!
Namaste

Ha elkezdted, akkor máris a legjobb úton vagy afelé, hogy rendszeressé váljon az életedben a meditáció. Ott ülsz, szép egyenes a gerinced, mudrába vágtad a kezeidet, és akkor jön: - Mit is főzzek ma? - Még egy mosást be kellene indítani, hogy ne maradjon holnapra... - Nahát, eleredt az eső is... - A szomszéd füvet nyír.. És ne is soroljam tovább. Az elméd ontja rád vég nélkül a kis sztorijait, mint egy pihent óvodás, aki soha nem fogy ki a szóból. De akkor te most nem is tudsz meditálni? De, tudsz! Ne hidd azt, hogy csak a tibeti szerzeteseknek megy ez az elcsendesedés, és nehogy azt hidd, hogy ez nem normális. Az elmédnek, az egónak ez a feladata. Simán csacsog, mert gondolkozni akar. Neked pedig semmilyen harcot sem kell vívnod, nyugodj meg, menni fog. Ne keseredj el akkor sem, ha végképp úgy érzed, hogy nem bírsz magaddal. Vannak olyan napok, amikor valóban annyira hangos a zaj benned, hogy szinte elviselhetetlen. Hogy mit tegyél ilyenkor? Először is: ne hibáztasd magad! Aztán pedig képzeld el, hogy ez így teljesen oké. Gondolatok jönnek-mennek. Egyszerűen csak ne tulajdoníts nekik jelentőséget. Tekints rájuk úgy, mint vízben úszkáló halacskákra. Nem a tieid, és nincs is dolgod velük. Ha kizökkentél, és felerősödött a belső zaj, térj vissza a légzésed figyelésére. Figyelj a be- és kiáramló levegőre, az egyenes gerincedre. Ezen a hétvégén annyi a feladatod, hogy ezt elfogadd. Gyakorolj kitartóan, elvárások nélkül!

Sokszor felteszik a kérdést, hogy akkor most, aki meditálni fog, az valamiféle elköteleződést eredményez egy vallási vonalon? Nem. A válasz: nem. Ha elkezdted, ha már gyakorlod, akkor jól tudod, hogy ez a fajta belső csend, ez a rövidke magadba nézés, vagy felfelé tekintés tökéletesen független bármiféle vallási gyakorlattól. Higgy hát bármiben, a meditáció csak az előnyödre válhat. Nem szabad azt hinned, hogy csak a buddhisták vagy csak az akárkik fordulnak ehhez a nagyon hasznos időtöltéshez. És főleg ne hidd azt, hogy ez valamilyen csoport vagy szekta vagy akármiféle tömörülés sajátja, és nem való azoknak, akik nem akarnak csatlakozni. Az a nagyszerű ebben, hogy abszolút és messzire elkerüli azt, hogy bárhová is tartozz. Egyébként is óva intenélek attól, hogy mások által határozd meg önmagad. Ha megadod magadnak az időt, hogy kapcsolódj, hogy felfedezd önmagadban az egészt, az univerzumot vagy Istent, (mindegy, hogy minek vallod, miként vélekedsz erről), akkor az csak rólad szól az első szinten. Te közelebb fogsz kerülni ahhoz, hogy a hétköznapjaidban is meg tudd teremteni a békét. Majd ezt a sok jót akarva- akaratlanul is tovább fogod adni. Ettől (is) csodálatos ez. Tehát ezen a hétvégén is szánj időt a meditációra, és élvezd a számos pozitív változást, amit elhoz az életedbe. Engedd el a gyakorlásból azt, hogy ezáltal neked bármiféle szabályoknak, előírásoknak meg kellene felelned. Nem kell. Akkor a legjobb, ha a te kis meditációd és a tapasztalásaid mind intim részeként jelennek meg az életednek. Ez nem kifelé szól. Semmit nem kell bizonyítanod, senkinek nem tartozol semmivel. Egyszerűen csak élvezd a szeretetet, és adj belőle magadnak jó sokat!

Ügyesen, szorgalmasan haladsz a helyes irányba a meditáció gyakorlásával. Talán már nem is csak hétvégére tartogatod a felüdülés nemes perceit, hanem belecsempészed a hétköznapjaidba is. Ahhoz, hogy igazán eredményes legyél most egy további kis segítséget is adhatsz magadnak.
De mik is azok a szankalpák? Milyen furcsa szó ez! Ám, amint megtudod, rögtön rá is fogsz jönni, hogy nem csalás, nem ámítás, ez maga a varázslat. A szankalpa a legegyszerűbben megfogalmazva pozitív megerősítést jelent, amit magadban vagy hangosan elmondva a meditációd alatt szinte magadhoz vonzod a változást, amit el szeretnél érni. Nagyon fontos azonban, hogy jól csináld! Mire figyelj?
- legyél a lehető legkonkrétabb, tisztán és egyszerűen fogalmazd meg a célt!
- ne használj tagadószót, tehát ne olyat válassz szankalpának, ami valaminek a tagadása, pl. "ne legyek szerencsétlen a szerelemben"
- nagyon mélyen hinned kell abban, hogy képes vagy elérni azt, amire vágysz.
Tekints a szankalpádra úgy, mint egy kis magra, amiből majd egyszer egy egész hatalmas fa fog kinőni. Ne arra számíts, hogy egyik napról a másikra megkapod, amit szeretnél. Idő és sok gyakorlás, és még mélyebb hit szükséges ahhoz, hogy szárba szökkenjen az, amit meg szeretnél valósítani.
Szankalpa azonban lehet olyasmi is, amiért hálás vagy, vagy aminek a megőrzését szeretnéd. Nem olyan bonyolult, mint amilyennek tűnik 🙂
Használhatod ezeket is, például:
- nyugodt vagyok
- egészséges vagyok
- sikeres vagyok, és bármi ehhez hasonlót, vagy:
- a testem gyógyul
- a látásom javul
De bátran eltérhetsz más irányba is attól függően, hogy az életed mely területén van szükséged a változásra. Gyakran használt, kiváló szankalpa lehet az is, hogy:
- Elengedem az irányítást!
A legjobb azonban az, ha te magad találod meg a saját kis megerősítésedet. Minél többet gondolsz erre, annál nagyobb energiák mozgolódnak majd körülötted. Tégy egy próbát, és iktasd be a meditációdba, vagy az esti relaxációdba is a szankalpádat. Akkor a legjobb, ha a tested már teljesen ellazult, és mintegy kívülről látod magadat.
Szóval, szankalpára fel! Erősítsd meg magad!
A videóim között találsz Jóga Nidrákat, amikben alkalmazzuk ezeket a varázslatos gondolatokat.

És a végére még hozok egy kis gyertyázást!
Most pedig ajánlok neked egy új technikát is, ami végtelenül egyszerű, mégis szuper jó szolgálatot tehet neked, amikor meditálsz. Ennyi csak: gyújts meg egy gyertyát, más mesterséges fényforrás pedig ne legyen körülötted ( a lámpát remélem, hogy eddig sem hagytad felkapcsolva a meditációd alatt ). A gyertyát úgy helyezd el, hogy amikor felveszed a pózt, amiben a meditációdat végzed, akkor éppen szemmagasságban legyen. Ez azért fontos, mert meg kell tartanod az egyenes gerinc, és áll párhuzamos a talajjal szabályokat, amik az energiaáramlást támogatják. És akkor hogy tovább? Hát, ennyi. Figyeld a lángot! Most csak ti vagytok, kettesben, a láng és te. Ez a kis plusz "feladat" könnyebbé teszi a gondolatok folyton fel-feltámadó hullámzásának lecsillapítását, hiszen így már két teendőd is van: figyelni a légzésedet, figyelni a lángot. Időzz el ebben a csendben, és élvezd a hatását!
Ha ezt mind becsületes elolvastad, és gyakorolsz is, akkor biztosan a jó úton jársz! Vannak csodálatos könyvek a témában, amiknek az olvasgatását szívből ajánlom. ( pl. Sri Chinmoy vagy Osho könyvei, meg még sok más is) A lényeg azonban abban rejlik, hogy gyakorold! Csodás utazgatást kívánok neked, és tarts velem minden hétvégén egy-egy tematikus meditációra!
A Csillagbérc blog a Mama Manisha Mesék és Jóga részeként nőknek, anyukáknak, gyógyulni vágyóknak, útkeresőknek, úton levőknek, együttrezgőknek, spirituristáknak szolgáltat egy helyet, ahol a lélek pár percre megpihen, ahol kérdések ébrednek, és válaszok születnek.
További mesés és jógás tartalmakért pedig látogass el a
honlapunkra: www.mamamanisha.com illetve a
Youtube csatornánkra: https://www.youtube.com/@MamaManishaYoga
És csatlakozz hozzánk a közösségi média felületein is
Facebook: https://www.facebook.com/mamamanishayoga
Instagram: https://www.instagram.com/mamamanishayoga/
Pinterest: https://hu.pinterest.com/mamamanishamesei/
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.